Sitemize Hoş Geldiniz.

Trafik cezası sorgulama nasıl yapılır?

0 oy
228
25 Mayıs 2015 5N1K kategorisinde sorucevap Aktif Üyeler (9,540 puan) sordu

Aracınıza trafik cezası kesilmiş olabilir mi? Bunu artık sorgulamak çok kolay. Trafik cezalarını sorgulamak ve trafik cezasını internetten ödemek, araç muayenesini öğrenmek mümkün mü?

1 cevap

0 oy
25 Mayıs 2015 sorucevap Aktif Üyeler (9,540 puan) cevapladı
 
En İyi Cevap

Trafikte yapılan hatalı davranışlar nedeniyle trafik cezası alan kişilere cezalar tebliğ edilmektedir. Fakat tebliği beklemenize gerek kalmadan ve tebliğ iletiminde yaşanacak sorunlar nedeniyle online olarak sorgulama yapmanız mümkündür. Yapacağınız sorgulama sonrasında cezanızın olup olmadığından ne kadar trafik cezanızı aldığınızı öğrenebilirsiniz. Sizlere sunulan trafik cezası için araç ceza sorgulama yapmanız yeterlidir. Araç ceza sorgulama için hangi adımları takip etmeniz gerektiği konusunda bilginiz yok ise aşağıda yer alan araç ceza sorgulama adımlarını takip edebilirsiniz.

ARAÇ SORGULAMA

TRAFİK CEZASI SORGULAMA

ARAÇ MUAYENE SORGULAMA

Araç ceza sorgulama yapmak isteyen kişiler, sorgulama için Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden işlem yapması yeterli olacaktır. İşlem yapmanız için takip etmeniz gereken iki adım bulunmaktadır. İlk sayfada yer alan formda, ad, soyadı, T.C. kimlik numaranız ve doğum tarihinizi girmeniz gerekir. Ardından açılan sayfada yapabileceğiniz 4 işlem bulunmaktadır. Araç ceza sorgulama için ise ceza sorgulama bağlantısına tıklananız gerekir. Böylece yeni bir form açılacaktır ve araç ceza sorgulama için bu formu doldurmanız gerekecektir.

Araç borç sorgulama için açılan ikinci formda, ruhsatta yer alan belge numarasını ve araç plakasını girmeniz gerekir. Böylece araç borç sorgulama işlemleri tamamlanacak ve aldığınız ceza yeni sayfada yayınlanacaktır.

Araç ceza sorgulama için belirtilen adımları takip etmeniz yeterlidir ve tüm araç sahipleri bilgileri girmesi ile birlikte ceza bilgilerine ulaşabilmektedir. Ceza konusunda sistemsel sorunlar yaşanmadığı takdirde doğru sonuçlara ulaşmanız mümkündür. Eğer cezanız olduğunu öğrendiyseniz, ödeme konusunda yine online hizmetlerden yardım alabilirsiniz. Online olarak sunulan ödeme imkânı sayesinde GİB sitesi üzerinden aldığınız trafik cezasını kredi kartınız il ödeyebilirsiniz.

Böylece gerek araçlarınız için aldığınız trafik cezasını online olarak sorgulayabilir hem de çıkan cezalarınızı internet üzerinden ödeme imkanına sahip olabilirsiniz. Kurumlara gitmenize gerek kalmadan kısa sürede işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 241
31 Mayıs 2015 5N1K kategorisinde misafir sordu
0 oy
1 cevap 248
22 Mayıs 2015 5N1K kategorisinde admin Aktif Üyeler (6,550 puan) sordu
0 oy
1 cevap 197
9 Temmuz 2023 Eğitim kategorisinde sorucevap Aktif Üyeler (9,540 puan) sordu
0 oy
1 cevap 262
18 Mayıs 2015 Dini Bilgiler kategorisinde sorucevap Aktif Üyeler (9,540 puan) sordu
0 oy
1 cevap 804
18 Mayıs 2015 Dini Bilgiler kategorisinde sorucevap Aktif Üyeler (9,540 puan) sordu

177 soru

177 cevap

5 yorum

4 üye

Cevabını merak ettiğiniz bir sorunuz mu var? veya mevcut sorulara verilecek cevabınız mı? O halde sizi BURAYA alalım.
...